Každý milovník knih a příběhů moc dobře zná ten moment, kdy se ponoří do písmenek a svět kolem přestane existovat. Čtení je klíčem k poznání, fantazii i široké slovní zásobě. Ale co když vaše dítě o knihy nejeví velký zájem?
Možná i vy hledáte způsob, jak motivovat své děti ke čtení – jak zařídit, aby bylo čtení radostí a ne povinností. Asi se shodneme, že nemá smysl děti do čtení nutit pomocí zákazů (např. zakazovat jim mobil, pokud nepřečtou kapitolu). Větší službu udělá pozitivní motivace.
Proč děti nechtějí číst
Důležité je si uvědomit, proč děti nechtějí číst. Pokud lásku ke knihám nemají v krvi, často můžou vnímat čtení jako něco nudného nebo příliš složitého. Knihy mohou být pro ně „jen další domácí úkol“. Chybí jim konkrétní motivace a radost z odkrývání příběhů, které se v knihách schovávají.
Dalším faktorem může být dyslexie nebo ztráta koncentrace, které dělají ze čtení těžko překonatelný problém. Pokud se s tím potýká i vaše dítě, je důležité netlačit na výkon.
Nemalou roli také hrají sociální sítě a digitální média, která knížky úspěšně válcují. Interaktivní video je pro děti často lákavější atrakcí, než statické ilustrace v knize.
Jak podpořit chuť ke čtení pomocí čtenářského deníku
Když dítěti nabídneme něco vizuálně atraktivního, kde navíc může kreativně zpracovávat své zážitky z četby, získává nástroj, který z čtení udělá dobrodružství.
Výhody čtenářského deníku
Podpora kreativity a sebereflexe
Čtenářský deník pro děti může sloužit jako interaktivní pomůcka, do které si mohou děti kreslit obrázky, psát oblíbené pasáže z knížky nebo popsat pocity z příběhu. Tím si nejen trénují psaní, ale také rozvíjejí schopnost vyjádřit své vlastní názory a emoce. 1
Vytvoření rituálu
Pravidelné společné čtení a zápisky do deníku pomáhají dětem vytvářet návyky na pravidelnost. Vytváří také vzpomínky, které si děti nesou celý život.
Motivace ke čtení dalších knih
Děti mají radost, když vidí, jak se stránky jejich deníku postupně zaplňují. Motivuje je to sáhnout po další knížce, aby si mohly zaznamenat další příběh nebo nakreslit nový obrázek a zaplnit tak prázdné stránky.
Zlepšení školních dovedností
Práce s čtenářským deníkem zlepšuje čtenářskou gramotnost, rozšiřuje slovní zásobu a podporuje porozumění textu. To vše se pozitivně projeví i ve škole.
Čtenářský deník pro děti by měl být koncipovaný tak, aby udržel dětskou pozornost a přitom nebyl příliš složitý na vyplnění.
Čtenářský deník s omalovánkou
Pokud hledáte čtenářský deník, který bude malé čtenáře bavit a podpoří jejich kreativitu, vyzkoušejte čtenářský deník s omalovánkou.
Probouzí kreativitu
Barevné ilustrace, přehledné rozložení stránky a prostor pro vlastní poznámky i kresby upoutají pozornost a dávají prostor pro kreativitu malého čtenáře. Možnost hodnocení přečtených knih je už jen třešnička na dortu.
Jednoduchý a přístupný
Formát je uzpůsobený dětem – je snadno pochopitelný a díky velkým písmenům i dobře čitelný. Proto se hodí i pro prvňáčky nebo předškoláky, kteří už zvládají psaní a čtení. Pro každou knihu je vyhrazená dvojstrana, a tak má malý čtenář dost prostoru pro své poznámky.
Navíc má i možnost poznačit si, zda četl knihu sám, nebo mu někdo předčítal. Je tedy vhodný i pro děti, které milují knižní příběhy, ale samy z různých důvodů číst nemůžou nebo nechtějí.
Veselé ilustrace a omalovánka
Deník obsahuje veselé barevné ilustrace zvířátek a pohádkových bytostí. Každou dvojstranu zdobí jiná ilustrace, vaše dítko se tak může těšit, že každou novou knihu bude doprovázet jiná postavička nebo obrázek. Na deskách je pohádková ilustrace Předčítačky, která čte příběhy na dobrou noc.
Tři tipy, jak začít s dětmi víc číst
Čtenářský deník je sice skvělý nástroj, ale aby bylo co zapisovat, je potřeba se čtením začít. Mám pro vás tři jednoduché tipy, které by mohly pomoci.
Zvolte správnou knihu
Vyberte dítěti pro čtení knihu odpovídající jeho věku a zájmům. Ideální je, když si dítě knížku vybere samo. Pohádky, dobrodružné příběhy nebo zábavné komiksy jsou skvělým startem.
Jděte příkladem
Děti rádi napodobují dospělé. Pokud uvidí s knihou vás, budou pravděpodobně chtít číst také. Pokud vy sami nejste zrovna knihomolové, můžete si s malým čtenářem udělat čtecí chvilky a pravidelně si společně číst. Klidně se i střídejte po kapitolách – jeden den budete předčítat vy, druhý den vaše dítě.
Povídejte si o knize
Ať už pořídíte svému dítěti čtenářský deník, nebo to necháte osudu, podpořte zájem o knihu tím, že si o ní budete povídat. Ptejte se, co ho v knize zaujalo a pomozte mu zpracovat dojmy z četby.
Nezapomínejte, že čtení má být pro dítě zábava. Pokud mu čtení dělá trochu problémy, mějte s ním trpělivost a podpořte ho. Můžete mu předčítat vy, nebo pustit audioknihu – i to se počítá. Otevřete mu tak dveře do krásných světů plných fantazie a neuvěřitelných příběhů.