Chystáte se úplně poprvé se svými výrobky na (vánoční) trhy? Nevíte, co čekat? Taky jsem nevěděla, ale zkušenost mě poučila 😁. Protože se ráda podělím o svoje zkušenosti, připravila jsem 8 hlavních věcí, které mě můj první řemeslný trh naučil.
Proč jít s kůží (nebo s čímkoli jiným) na trh
Možná máte úspěšný online prodej, ale chcete potkávat své zákazníky přímo. Možná teprve začínáte a nikdo vás nezná, a tak toužíte zvýšit povědomí o své značce a výrobcích pomocí prodeje na různých trzích. Pokud jste se tedy odhodlali vyrazit na svůj úplně první trh a nemáte kolem sebe někoho, kdo by vám předal nějaké rady, možná trochu tápete, jak se na něj připravit.
1. Na množství záleží
Za sebe můžu říct, že je lepší mít s sebou věcí víc než míň. A to hned ze dvou důvodů.
Zaprvé to na stolečku líp vypadá, když ho máte hezky zaplněný. Pozor ale, abyste na stoleček/stánek nevyskládali úplně všechno. I tady platí „všeho s mírou“. Vyberte od každého motivu/designu/typu výrobku pár kousků na ukázku a pak postupně doplňujte.
Taky nezapomeňte mít výrobky v různých cenových kategoriích. Možná si totiž někdo nekoupí to nejdražší, co v nabídce máte. Místo toho si ale vybere třeba tři menší věci. A i to se počítá.
Zadruhé se nebudete muset bát, že se vám něco rychle vyprodá. Nezapomínejte, že lidi na trhu často podléhají impulsivnímu nákupu. Něco vidí, líbí se jim to a v euforii si to koupí. Když máte ale vyprodáno a odkážete je na e-shop, je malá šance, že tam opravdu půjdou a nakoupí. Větší pravděpodobnost je, že na vás za rohem zapomenou.
2. Razítko je nutnost
Protože prodávám jenom online a faktury posílám elektronicky, nemám vlastní razítko. To mi došlo, když jsem ručně vyplňovala paragony (to nechcete 😀). Jestli máte ještě čas si razítko zařídit, tak na nic nečekejte a hurá do toho. Nezapomeňte, aby mělo razítko všechny náležitosti, které na paragonu musí být uvedené.
3. Není paragon jako paragon
Pokud nejste plátci DPH, dejte si pozor, abyste si koupili správný bloček. Pro neplátce je to bloček s nápisem Paragon. Bloček s nápisem Paragon-Daňový doklad je pouze pro plátce DPH. Neplátci DPH totiž nesmějí vystavovat daňové doklady a můžete za to dostat i pokutu.
4. Vezměte si pomocníka
Jestli nezvládáte fungovat pod stresem, vezměte si někoho k sobě. Na menších trzích je to prima pomoc, na větších je to naprostá nutnost. Můžete se třeba u stánku v prodeji střídat nebo si rozdělit činnosti, které budete mít během prodeje na starosti. Pokud jste navíc trochu introverti a prodej na trzích není vaše parketa, s parťákem se budete cítit daleko lépe.
5. Nezapomeňte na dostatek mincí
Pokud zrovna nerozbíjíte doma prasátko, budete si muset obstarat mince jinde. Můžete to udělat v bance, ale nenechávejte to na poslední chvíli. Ve většině bank je totiž potřeba objednat si rozměnění bankovek předem a trvá to až 2 pracovní dny. I tady platí, že je lepší mít víc než míň a ideálně všechny možné varianty. Nikdy nevíte, kdy u vás bude někdo platit položku za 30 Kč dvoutisícovkou.
6. Alternativní možnost platby je taky fajn
Ne všichni u sebe nosí hotovost. A pokud prodáváte dražší položky, můžete se určitě vsadit, že tolik hotovosti nebudou mít ani ti, co hotovost běžně nosí. Abyste se sami nediskriminovali, myslete na alternativy. Nemusíte si hned kupovat platební terminál. Můžete zvolit třeba možnost platby přes QR kód.
7. Generální zkouška se vyplatí
Štěstí přeje připraveným a platí to i v rozmístění věcí na stolečku/stánku. Vyzkoušejte si to doma „nanečisto“. Nejen proto, že uvidíte, jak rozložení věcí na stánku bude vypadat, ale taky zjistíte, kolik času na přípravu budete potřebovat.
8. Vezměte s sebou i vizitky
Na stoleček/stánek si připravte někde ke kraji i své vizitky. Ne každý, kdo se u vás zastaví, si něco koupí. Ale možná si vezme vaši vizitku a najde si vás na sociálních sítích nebo webu. Jděte tomu naproti.
Pokud nemáte žádné vizitky připravené, můžete to udělat podobně, jako jsem to udělala já – vytiskla jsem si místo vizitek omalovánku s dráčkem a kontaktem.
Nemějte přehnaná očekávání
Možná už se vidíte, jak na trhu vyprodáte všechno zboží a pojedete domu s balíkem peněz. Představa je to hezká, ale spíš počítejte s horší variantou – vyhnete se pak zbytečnému zklamání. Berte to střízlivě a jděte si akci hlavně užít. Pokud náhodou neprodáte tolik, kolik jste očekávali, berte to jako dobrou zkušenost a budování povědomí o značce. Hodně štěstí!